Aktualności
Darmowe
Polityka
RPN
Strona główna
Świat
Półprzewodniki i ananasy
1 kwietnia 2025
17 listopada 2016
Po raz pierwszy osobom związanym z tak różnymi profesjami przyjdzie stanąć do walki na słowa. Już 23 listopada o godzinie 19:00 w Teatrze Ochoty przy ul. Reja 9 w Warszawie odbędzie się Bitwa przemówień.
Uczestnicy w kilkuminutowych rundach zmierzą się nie tylko z mówieniem o własnej dziedzinie, ale także na zupełnie abstrakcyjne tematy. Komu uda się pokonać rywali i zdobyć przychylność widowni? Pojedynek zostanie podsumowany przez Jacka Wasilewskiego – doktora habilitowanego, wykładowcę, dziennikarza i specjalistę w dziedzinie wystąpień publicznych, a jednocześnie autora siedmiu krótkich tutoriali Sztuka mówienia.
Wiele osób ma trudności z wyrażeniem myśli i emocji, zainteresowaniem innych rozmową, czy zrozumiałym przedstawieniem swojego punktu widzenia. Projekt Sztuka mówienia jest odpowiedzią na te codzienne zmagania z komunikowaniem się, ale nie tylko… – Powstał on także z myślą o podnoszenia poziomu debaty publicznej – najroztropniejsza treść musi być zapakowana w dobrą formę, bo tylko przedstawiając swoje stanowisko w ciekawy sposób można przekonać do niego innych – wyjaśnia koordynator projektu Piotr Górski.
Finał projektu, czyli Bitwa przemówień, to wydarzenie skierowane przede wszystkim do uczniów, nauczycieli, studentów i kół zainteresowań oraz wszystkich tych, którzy chcą przekonać się, jak wielką siłę ma słowo i jak „powalić” nim przeciwnika. – Młodzieży podczas egzaminów ustnych, bardzo często towarzyszy stres, z którym nie potrafią sobie poradzić. W szkołach niestety rzadko uczy się sztuki mówienia, która jest ważna nie tylko w okresie edukacji, ale w późniejszej pracy i osobistych relacjach – tłumaczy Emilia Podolska z Edulandia.pl.
Bitwa łączy w sobie walory edukacyjny i teatralny. – Rywalizacja odbędzie się na scenie, przed widownią i pod czujnym okiem reżysera. Część swoich przemów uczestnicy przygotują wcześniej, jednak podczas jednej z rund będą musieli improwizować. Ta atmosfera zabawy powinna przypaść do gustu młodzieży. Z kolei dla nauczycieli będzie to świetny przykład, jak zorganizować swoim uczniom ciekawe zajęcia z retoryki w ramach lekcji lub zajęć dodatkowych – zapowiada Joanna Nawrocka, dyrektor Teatru Ochoty.
Organizatorami projektu są Res Publica, Teatr Ochoty i Edulandia.pl. Więcej informacji na stronie publica.pl/sztuka-mowienia oraz w mediach społecznościowych pod hashtagiem #WygrajSlowem.
Analizy i publicystyka od ludzi dla ludzi. Wesprzyj niezależne polskie media.