Aktualności
Polityka
RPN
Świat
Czy Europa jako jedyna ureguluje kwestie cyfrowe?
17 kwietnia 2025
22 grudnia 2010
„Res Publika Nowa” w numerze, który będzie dostępny już pod koniec grudnia, pyta o prawo do miasta i przedstawia mechanizmy demokracji miejskiej
Kacper Pobłocki i Lech Mergler m.in. przywołując doświadczenia ruchu My-Poznaniacy, opowiadają o zmaganiach, którym stawiają czoła i sukcesach na drodze realnego wpływu inicjatyw szeregowych obywateli na kształt przemian w mieście. W podwójnym numerze kwartalnika przywołujemy doświadczenia Brazylii, odzyskanie pojęcia demokracji przez mieszkańców miasta ukazanych w tekście Jamesa Holstona Obywatelstwo zbuntowanych, i Indii, w których dzięki samoorganizacji najbiedniejszych, bezdomnych powstał Sojusz Mumbaj, będący odzwierciedleniem głębokiej demokracji – proces ukazuje Arjun Appadurai. Artur Celiński ocenia rosnące zainteresowanie konsultacjami społecznymi, mając nadzieję, że w przyszłości nie będą świętem, pożywką dla mediów, a integralnym procesem demokracji.
W 201-202 wydaniu „Res Publiki Nowej” także nowy dział poświęcony muzyce – Res Musica – przygotowywany przez redakcję Screenagers, opiniotwórczy serwis poświęcony muzyce rozrywkowej. W dziale Proza przedstawiamy opowiadania Tove Jansson Wielka podróż i Historia miłosna poprzedzone wstępem Justyny Czechowskiej, która przekonuję, że nie seria o Muminkach, a opowiadania Jansson są nam do życia niezbędne. A na koniec Jacques Rupnik pisze o Václavie Havlu.
Analizy i publicystyka od ludzi dla ludzi. Wesprzyj niezależne polskie media.