Podsumowanie XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju

Fundamentem Forum Ekonomicznego jest otwartość na różne sposoby myślenia o państwie i gospodarce. W Krynicy-Zdroju ludzie spotykają się nie tylko po to, by prezentować swoje oferty i szukać możliwości współpracy, lecz także po to, by uczestniczyć w debacie najwyższej klasy teoretyków i praktyków biznesu. Indywidualne kontakty to znakomity wstęp doRead more

12 listopada 2013

Fundamentem Forum Ekonomicznego jest otwartość na różne sposoby myślenia o państwie i gospodarce. W Krynicy-Zdroju ludzie spotykają się nie tylko po to, by prezentować swoje oferty i szukać możliwości współpracy, lecz także po to, by uczestniczyć w debacie najwyższej klasy teoretyków i praktyków biznesu.

Indywidualne kontakty to znakomity wstęp do osiągnięcia porozumienia w sprawach, które są naprawdę ważne, a rekordowa liczba gości, która w tym roku odwiedziła Forum, gwarantowała wyjątkowo bogatą debatę i wymianę różnorodnych poglądów.

Takie podsumowanie można przeczytać na stronie internetowej Forum Ekonomicznego, które odbyło się po raz 23. w Krynicy-Zdroju w dniach 3–5 września 2013 roku. Jakie cele przyświecały organizatorom podczas tworzenia wydarzenia? Jaką rolę pełni ono na mapie Polski oraz Europy Środkowej?
Zdaniem Zygmunta Berdychowskiego, przewodniczącego Rady Programowej Forum Ekonomicznego, przedstawiciele rządu i opozycji biorą udział w Forum Ekonomicznym, ponieważ mają do przekazania uczestnikom wydarzenia ważny komunikat. Berdychowski podkreśla również wyjątkowy charakter wydarzenia na arenie środkowoeuropejskiej oraz jego pozytywny wpływ na jakość teraźniejszej oraz przyszłej debaty publicznej. Organizator traktuje Forum Ekonomiczne jako platformę dialogu między interesariuszami – niezależnie od tego, jak bardzo się różnią.

Europa wie, co robić, żeby przyspieszyć wzrost gospodarczy, nie wie tylko jeszcze, jak to zrobić – twierdzą politycy oraz ekonomiści. Konferencje takie jak Forum Ekonomiczne w Krynicy pomagają w rozwiązaniu tego problemu.

materiały prasowe
fot. materiały prasowe

W tym roku Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju odwiedziło ponad 2600 gości, którzy mogli uczestniczyć w 5 sesjach plenarnych oraz ponad 160 panelach dyskusyjnych, a także wielu wydarzeniach specjalnych. Tematyka poszczególnych wykładów obejmowała następujące ścieżki programowe: Makroekonomię, Biznes i Zarządzanie, Forum Innowacji, Politykę Międzynarodową, Bezpieczeństwo Międzynarodowe, Forum Regionów, Forum NGO i Społeczeństwa, Forum Energetyczne, Nową Gospodarkę, Unię Europejską i jej sąsiadów, Państwo i Reformy a także Forum Ochrony Zdrowia.

Wśród zebranych gości można było usłyszeć między innymi premiera Rzeczypospolitej Polskiej Donalda Tuska, prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, premiera Łotwy Valdisa Dombrovskisa i Aleksandra Wiłkuła, wicepremiera Ukrainy, a także licznych przedstawicieli ze świata nauki, biznesu i kultury.

mat. prasowe
fot. materiały prasowe

Dyskusje poświęcone kondycji i przyszłości mediów, współpraca sektora kultury i biznesu oraz debaty na temat państwowej i prywatnej służby zdrowia to tylko niektóre z tematów, które cieszyły się szczególnym zainteresowaniem zebranych gości, zarówno panelistów, jak i aktywnych słuchaczy.

Podczas wydarzenia wręczono także nagrody Forum Ekonomicznego. Rada Programowa Forum Ekonomicznego przyznała tytuł Człowieka Roku Robertowi Fico, premierowi Słowacji, za skuteczną stabilizację polityczną i ekonomiczną swego kraju. Statuetkę nagrody Nowa Kultura Nowej Europy za dokonania w dziedzinie kultury wręczono byłej ambasador Słowacji, dziś pisarce – Magdzie Vášáryovej, za popularyzowanie kultury Europy Środkowo-Wschodniej oraz poruszanie trudnych, galicyjskich zagadnień. Organizacją Pozarządową Roku 2012 została Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Fundacja prowadzi szeroki program, edukuje społeczeństwo w zakresie ochrony praw człowieka. Monitoruje też działalność rozmaitych instytucji, od których zależy poziom praworządności w Polsce oraz działa na rzecz ochrony praw jednostki. Nagrodę specjalną XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy otrzymał sądeczanin, polityk i wykładowca Józef Oleksy – za wkład w rozwój Forum Ekonomicznego.

Obrady Forum Ekonomicznego były relacjonowane przez największe światowe media: „The Economist”, „Financial Times”, „Le Monde”, „Corriere della Sera”, „Kommersant”, „Rzeczpospolita”, Thompson Reuters, ITAR-TASS, TVP.

Głównym partnerem Forum jest Województwo Małopolskie. „Res Publica Nowa” oraz „Visegrad Insight” sprawowały patronat medialny nad wydarzeniem.

Res Publica Nowa  

Redakcja Res Publiki Nowej

Dajemy do myślenia

Analizy i publicystyka od ludzi dla ludzi. Wesprzyj niezależne polskie media.