Biblioteka
Darmowe
Bezpieczeństwo gospodarcze, głupcze! – RPN 5/2024
26 marca 2025
26 maja 2014
Miasta są zjawiskiem społecznym, a jego mieszkańcy i użytkownicy dopominają się o swoje upodmiotowienie. Przejawem tego procesu są rosnące oczekiwania strony społecznej (mieszkańców i ruchów miejskich) wobec ekspertów – w dużej mierze zaś roli inwestorów, architektów i urbanistów. Realizacje, nad którymi pracują, muszą dziś nie tylko być dobrze zaprojektowane i przyczyniać się do podnoszenia jakości życia w polskich miastach, ale także uwzględniać kontekst dobra wspólnego i uwagi obywateli.
Jest to trudny proces dla wszystkich stron – wymaga zaangażowania na nowym poziomie, cierpliwości i wzajemnego wsparcia w pokonywaniu napotykanych ograniczeń: źle skonstruowanego prawa, praw rynku, ignorancji bądź złej woli uczestników różnych etapów realizacji konkretnych inwestycji. Choć obecnie trwają prace nad poprawieniem regulacji prawnych, a najważniejsi aktorzy w tego typu procesach zdają się mieć większą świadomość na temat społecznych aspektów tworzenia nowych przestrzeni i obiektów w mieście, to problem wciąż powraca i warunkuje kolejne konflikty miejskie.
Potrzebujemy więc uczciwej i otwartej rozmowy o sposobach działania, celach i jakości ich realizacji. Warto spotkać się, by dokonać wspólnej refleksji nad tym, czy jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązania, które przyczynią się do lepszego standardu projektowania, tworzenia i użytkowania przestrzeni miejskich. Dlatego też zapraszamy do okrągłego stołu Magazynu Miasta i wspólnej pracy, której celem będzie nie tylko lepsze zrozumienie siebie wzajemnie i współpraca, ale także stworzenie swoistego kanonu działań będących w stanie zbliżyć nas do konstruktywnego kompromisu dotyczącego tworzenia miasta, miejsc i miejskości.
Nasze spotkanie będzie miało charakter okrągłego stołu – uczestnicy będą zachęcani do swobodnej wymiany opinii, a rolą moderatorów będzie zbliżanie ich ku konstruktywnym propozycjom mającym stanowić katalog dobrych i pożądanych działań. Otwartą debatę z aktywnym udziałem publiczności otworzą krótkie głosy ekspertów:
* osoby zaproszone – czekamy na ostateczne potwierdzenia
Rozmowę poprowadzą Artur Celiński i Marta Żakowska.
Spotkanie odbywa się w ramach Warszawskiego Tygodnia z Architekturą – cyklu wykładów, debat i warsztatów z udziałem wybitnych urbanistów, architektów, aktywistów miejskich, urzędników i teoretyków. Całe wydarzenie organizowane jest przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich we współpracy z Magazynem Miasta, Fundacją Bęc Zmiana, Centrum Architektury, Powojennym Modernizmem oraz Polskim Związkiem Firm Deweloperskich.
Analizy i publicystyka od ludzi dla ludzi. Wesprzyj niezależne polskie media.