Aktualności
Polityka
RPN
Świat
Czy Europa jako jedyna ureguluje kwestie cyfrowe?
17 kwietnia 2025
9 grudnia 2013
W czwartek 12.12.2013 o godzinie 17:00 w Fundacji Salony przy ul. Fabrycznej 13b w Zielonej Górze odbędzie się podsumowanie działań związanych ze społeczną rewitalizacją Parku Tysiąclecia połączone z promocją 4. numeru Magazynu Miasta.
W dyskusji wezmą udział: Aleksandra Kubiak – artystka wizualna, autorka projektu Sanus Design, Kuratorzy projektu Park Tysiąclecia: Romuald Demidenko (BWA Zielona Góra), Marta Gendera (Fundacja Salony), Paweł Urbański – Dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami (Urząd Miasta Zielona Góra).
Dyskusję poprowadzi Marta Żakowska, redaktorka naczelna Magazynu Miasta.
Przestrzeń miejska to przede wszystkim przestrzeń życia społecznego, publicznego. Odpowiednie zarządzanie nią podnosi jakość życia w mieście, podnosząc poziom zdrowia mieszkańców. Jednym z podstawowych elementów warunkujących jej optymalny rozwój jest wdrażanie i promowanie systemów zrównoważonych kultur mobilności, ponieważ to właśnie infrastruktura transportowa stanowi znaczący procent przestrzeni miejskiej.
Wiedzą o tym administracje miast, które zajmują obecnie pierwsze miejsca w światowych rankingach życia miejskiego.
Jak dobrze zarządzać miastami w tym kontekście? Jakie wyzwania stoją obecnie przed włodarzami i administracjami miejskimi, aktywistami, mieszkańcami polskich miast? Jak projekty takie jak wieloletnia społeczna rewitalizacja Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze prowadzona przez Fundację Salony i BWA Zielona Góra we współpracy z Urzędem Miasta Zielona Góra wpisują się w pracę nad rozwojem zrównoważonego miasta?
Podczas spotkania Nowa przestrzeń publiczna postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, rozmawiając o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości przestrzeni publicznych Zielonej Góry.
Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia!
MAGAZYN MIASTA #4
Wydawca: Fundacja Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego / Współwydawca: Instytut Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie / numer dostępny jest w Empikach i dobrych księgarniach na terenie kraju oraz w księgarni online na stronie publica.pl.
—————————
Park Tysiąclecia. Próby, szkice, scenariusze nowej przestrzeni publicznej
Park Tysiąclecia to projekt zainicjowany przez Fundację Salony i BWA w Zielonej Górze, którego celem jest społeczna rewitalizacja oraz zmiana wizerunku położonego w centrum miejskiego parku. Projekt rozpoczął się w 2012 roku od badań socjologicznych, konsultacji społecznych, warsztatów oraz działań artystycznych i społecznych, które posłużyły do stworzenia raportu potrzeb mieszkańców względem tego miejsca. W oparciu o raport powstała nowa koncepcja zagospodarowania Parku Tysiąclecia wykonana przez pracownię architektoniczną BudCud na zlecenie Miasta Zielona Góra.
W latach 2013 – 2014 we współpracy z architektami, artystami i projektantami realizowana jest seria tymczasowych działań artystycznych (instalacji, obiektów, happeningów) w otoczeniu parku, które stanowią punkt wyjścia do rozmowy o przestrzeni publicznej w Zielonej Górze.
Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Austriackiego Forum Kultury w Warszawie oraz dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Zielona Góra.
Analizy i publicystyka od ludzi dla ludzi. Wesprzyj niezależne polskie media.