Biblioteka
Darmowe
Bezpieczeństwo gospodarcze, głupcze! – RPN 5/2024
26 marca 2025
6 maja 2013
Trzeci numer „Visegrad Insight” pt. Mój Bohater, Twój wróg jest już dostępny w księgarniach w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych, Polsce i krajach V4, jak również w wersji elektronicznej na popularne czytniki. Jego tematem przewodnim jest nauczanie historii w Europie Środkowej.
Wypowiedzi na ten temat udzielają m.in. Péter Balázs (profesor CEU, były minister spraw zagranicznych Węgier i były komisarz UE), Paweł Ukielski (zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego), Maria Schmidt (dyrektor Terror Haza, Budapeszt), Oldřich Tůma (Czeska Akademia Nauk), Juraj Marusiak i Petr Vágner (były dyrektor Funduszu Wyszehradzkiego).
Ponadto w numerze przedstawiamy analizę struktury własności stacji telewizyjncyh w Europie Środkowej oksfordzkiego badacza Václava Štětki, ocenę stosunków międzynarodowych autorstwa Mateusza Gniazdowskiego i Jany Kobzovej, dyskusję o stosunkach sąsiedzkich między pisarzami: Krzysztofem Vargą, Pavolem Rankovem i Wiktorem Horvathem, niepublikowane tłumaczenia opowiadań zmarłego niedawno Jana Balabána, a także reportaż o opuszczonych bazach wojskowych i analizę środkowoeuropejskiego rynku sztuki autorstwa Piotra Kosiewskiego.
„Visegrad Insight” jest dostępny w formie drukowanej w cenie 4,99£ w wybranych księgarniach na świecie, w tym w USA, Wielkiej Brytanii (w sieci WHSmith ), w Czechach, na Słowacji i Węgrzech oraz w Polsce w cenie 16zł (w dobrych księgarniach oraz niebawem w sieci Empik). Ponadto w promocyjnej cenie 1£ w formacie PDF, mobi lub epub dostępny na stronie www.visegradinsight.eu. W przygotowaniu wersja na tablety.
Spis treści i podgląd magazynu jest dostępny także na stronie visegradinsight.eu.
„Visegrad Insight” to czasopismo opinii prowadzone przez redaktorów z krajów Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Węgier, Polski i Słowacji. Jest miejscem debaty o perspektywach i wyzwaniach współpracy w regionie na poziomie politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym. Magazyn jest wydawany dwa razy w roku przez Fundację Res Publica (Warszawa) we współpracy z think tankiem Europeum (Praga), przy wsparciu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.
Analizy i publicystyka od ludzi dla ludzi. Wesprzyj niezależne polskie media.