Aktualności
Polityka
RPN
Świat
Czy Europa jako jedyna ureguluje kwestie cyfrowe?
17 kwietnia 2025
28 marca 2012
5. okrążenie „Sputnika nad Polską” nieuchronnie dobiega końca, nie oznacza to jednak pożegnania z rosyjskim kinem. Wiosną kolekcja Sputnika wzbogaci się o Boxy poświęcone najwybitniejszym twórcom światowej kinematografii. Już od marca arcydzieła kina rosyjskiego w najlepszym wydaniu pojawią się na sklepowych półkach.
Pierwsza z planowanych kolekcji poświęcona laureatowi tegorocznej Nagrody Głównej oraz Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji –Aleksandrowi Sokurowowi – ukaże się w Polsce po raz pierwszy w specjalnym, czteropłytowym wydaniu.
Alekander Sokurow jest niepodważalnym mistrzem obrazu, który w każdym dziele wydobywa intrygującą autorską wizję. Kino Sokurowa jest swego rodzaju misterium, prowadzącym do zatarcia granicy miedzy rzeczywistością a fikcją. W jego filmy często przenika poetyka snu oraz głęboka analiza psychiki bohaterów. Niezwykle ważną rolę w filmach Sokurowa odgrywa obraz. Reżyser stosuje zabieg nieostrych, zamglonych zdjęć, który w znaczący sposób wpływa na odbiór filmowej rzeczywistości przez widza.
W skład Box’u wejdą najwybitniejsze dzieła Aleksandra Sokurowa: „Dni zaćmienia” (1988), „Smutna obojętność” (1986), „Samotny głos człowieka” (1987) oraz „Cielec” (2001). Jest to niezwykła okazja do zapoznania się bądź odkrycia na nowo twórczości wybitnego rosyjskiego reżysera, którego geniusz doceniany jest na całym świecie. Filmy Aleksandra Sokurowa, choć specyficzne w swej formie i treści, emanują niezwykłą siłą, która powoduje, że na długo zapadają w pamięć. Zamysł autorski nie pozostawia widza obojętnym, pochłaniając jego myśli jeszcze na długo po zakończeniu seansu. Tytuły, zaproponowane w Kolekcji Sputnika, to niejako przekrój przez działalność artystyczną Sokurowa. Znajdziemy wśród nich jego debiut reżyserski zatytułowany „Samotny głos człowieka”, który przez rzekomą antyradzieckość aż dziesięć lat czekał na swoją premierę. Do kolekcji włączone zostaną również filmy ukazujące typowe dla Aleksandra Sokurowa motywy – człowieka na życiowym rozdrożu czy degradacji wartości moralnych. Problemy te poruszają „Dni zaćmienia” i „Smutna obojętność”, które wejdą w skład Boxu. Całości dopełnia „Cielec”, poświęcony ostatnim chwilom życia wielkiego rewolucjonisty – Włodzimierza Ilicza Lenina.
W kolejnych miesiącach wydane zostaną:
Box filmów Georgija Kozincewa – Kwiecień 2012:
Hamlet, 1964
Don Kichot, 1957
Król Lear, 1970
Box filmów Aleksieja Germana – Maj 2012:
Dwadzieścia dni bez wojny, 1976
Mój przyjaciel Iwan Lapszin, 1984,
Próba wierności, 1971
Box filmów Gleba Panfiłowa – Czerwiec 2012:
Początek, 1970
Trzeba przejść i przez ogień, 1965
a także:
Zastygnij, umrzyj, zmartwychwstań, reż. Witalij Kaniewskij, 1989
Monolog, reż. Ilja Awerbach, 1972
Zarówno filmy Aleksandra Sokurowa, jak i pozostałe dzieła Kolekcji Sputnika, choć skierowane do widza wymagającego, usatysfakcjonują każdego kinomana żądnego filmowych emocji i silnych wrażeń estetycznych.
źródło: materiały prasowe nadesłane przez wydawcę
*Res Publica Nowa jest patronem medialnym kolekcji
Analizy i publicystyka od ludzi dla ludzi. Wesprzyj niezależne polskie media.