Czy Warszawa będzie miastem wielkiego formatu?

Zapraszamy na debatę „Czy Warszawa będzie miastem wielkiego formatu?” na temat estetyki przestrzeni publicznej stolicy. Debata będzie miała miejsce w środę 21 grudnia o godzinie 17.00 w klubokawiarni Chłodna 25. Brzydka, chaotyczna, albo zbyt szara, albo nadmiernie kolorowa – warszawska przestrzeń miejska coraz bardziej uwiera. Doświadczamy jej codziennie, przemieszczając sięRead more

16 grudnia 2011

Zapraszamy na debatę „Czy Warszawa będzie miastem wielkiego formatu?” na temat estetyki przestrzeni publicznej stolicy. Debata będzie miała miejsce w środę 21 grudnia o godzinie 17.00 w klubokawiarni Chłodna 25.

Plakat autorstwa Emilii Klimczak www.emilencja.pl

Brzydka, chaotyczna, albo zbyt szara, albo nadmiernie kolorowa – warszawska przestrzeń miejska coraz bardziej uwiera. Doświadczamy jej codziennie, przemieszczając się stołecznymi ulicami – przyglądamy się mimowolnie meblom miejskim, reklamom, elewacjom. Mijamy opakowany Dworzec Centralny, rondo Dmowskiego (wymykające się jakimkolwiek klasyfikacjom), stelaż przy Świętokrzyskiej, zasłonięty stadion „Skry” – takie miejsca można by mnożyć. Dla jednych są faktycznym problemem, drudzy z kolei tak bardzo przyzwyczaili się do obecnego widoku, że za bezsensowne uważają poszukiwanie alternatywy. Tymczasem, kwestia ładu przestrzennego dotyka każdego z nas, bo na dobrze zaprojektowanym otoczeniu korzystamy wszyscy. Częściej chcemy uczestniczyć w życiu miasta, łatwiej się z nim identyfikujemy i chętniej inicjujemy w nim różne wydarzenia. W Warszawie frustracje społeczne zaczynają rosnąć, ale wydaje się, że wciąż nie wiadomo, w którym kierunku mają zostać skanalizowane.

Gdzie zaczyna się, a gdzie kończy przestrzeń publiczna i czy warto brać za nią odpowiedzialność? Czy mamy prawo zgłaszać swoje niezadowolenie wobec niknięcia architektury pod warstwą nośników reklamowych i czy nasze zdanie cokolwiek znaczy? Jaka przyszłość czeka stolicę, jeśli nie mając żadnych norm prawnych, w czasie Euro 2012 przekroczymy kolejne granice udostępniania przestrzeni publicznej pod działalność komercyjną i obiektów architektonicznych pod loga sponsorów? Czy estetyczne miasto to utopia, a jeśli nie – jak działać?

Z zaproszonymi gośćmi będziemy dyskutować nad tym, czy da się zmienić oblicze polskich miast i dlaczego kontekst Dworca Centralnego może być przy tym tak ważny.

W debacie wezmą udział:

  • Elżbieta Dymna, prezes Stowarzyszenia Miasto Moje A W Nim,
  • Joanna Erbel, socjolożka z IS UW, aktywistka, współzałożycielka Stowarzyszenia Duopolis, członkini zespołu „Krytyki Politycznej”,
  • Grzegorz Piątek, krytyk architektury, kurator,
  • Jacek Prześluga, prezes spółki Dworzec Polski SA, wiceprezes PKP SA odpowiedzialny za dworce,
  • Karol Trammer, redaktor naczelny niezależnego dwumiesięcznika „Z biegiem Szyn”,
  • Paweł Tyszkiewicz, dyrektor generalny Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR

Spotkanie odbędzie się w środę, 21 grudnia, o godz. 17.00, w klubokawiarni Chłodna 25. Moderować debatę będą Aleksandra Stępień i Xawery Stańczyk.

Res Publica Nowa  

Redakcja Res Publiki Nowej

Dajemy do myślenia

Analizy i publicystyka od ludzi dla ludzi. Wesprzyj niezależne polskie media.