E-book z esejami Marcina Króla z lat 1979-2007, które ukazały się na łamach „Res Publiki” dostępny tutaj.
Przez blisko 30 lat, podczas których Marcin Król był redaktorem naczelnym „Res Publiki” w piśmie ukazało się 120 artykułów jego pióra. Podejmował w nich problemy ważne dla współczesnego świata, Europy i przede wszystkim Polski. Postanowiliśmy je zebrać w formie e-booka. W ten sposób będą miały szansę mieć swoje „drugie życie”. W wielu przypadkach, pomimo upływu lat nie utraciły one na aktualności, tym bardziej, że z problemami w nich poruszanymi mamy nieustannie do czynienia.
W zbiorze znajdziemy artykuły poświęcone sprawom polskim, zagadnieniom z zakresu filozofii politycznej i myśli politycznej oraz współczesnej kulturze. Nie może dziwić, że w tak wyjątkowym okresie naszego kraju osoba nawiązująca do tradycji polskiej inteligencji, jaką jest Marcin Król, wiele miejsca w swojej pracy pisarskiej poświęcił przemianom zachodzącym w społeczeństwie i państwie Polskim. Tym samym możemy prześledzić naszą drogę do wolności z perspektywy jednego z jej uczestników. Innym powracającym przez te wszystkie lata tematem było polskie dziedzictwo, z którym wciąż musimy się zmagać.
Jako filozof polityki i historyk idei Marcin Król w swojej twórczości nie mógł pominąć dwóch kluczowych zagadnień dla naszego współczesnego świata – liberalizmu i demokracji. To one oraz napięcie jakie między nimi występuje stwarza wiele problemów, z którymi mamy do czynienia w życiu publicznym. Marcin Król w swoich esejach wyostrza zagadnienia z nimi związane, tym samym ułatwia zrozumieć ich istotę oraz lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.
Otaczający nas świat, w szczególności europejski, jest demokratyczny i liberalny, ale w związku z tym staje się wyzwaniem dla osób skłonnych do postawy konserwatywnej oraz dla Kościoła. Jak mają się w takiej rzeczywistości odnaleźć? Marcin Król próbuje rozwiązać te problemy. Kwestia pierwsza leży mu na sercu, ponieważ sam należy do grona takich osób, z kolei przypadek Kościoła jest o tyle istotnym, że pozostaje ważnym elementem dzisiejszego świata oddziałującym na ludzi. Nie da się więc go pominąć.
Wszystkie rozważania przesiąknięte są duchem wartości europejskich. Określenie „wartości europejskie” nie jest może dziś modne, a na pewno powoduje wiele trudności. Mogliśmy się o tym przekonać dekadę temu, w czasie dyskusji na temat zaangażowania państw europejskich w działania zbrojne w Iraku i Afganistanie, a następnie w trakcie sporów wokół konstytucji europejskiej. W obu przypadkach stworzenie kanonu nie powiodło się. Dziś, w obliczu wydarzeń na Ukrainie ponownie jesteśmy postawieni przed zadaniem określenia europejskich wartości. Nie jest ono łatwe, ale eseje Marcina Króla, choć nie bezpośrednio, mogą pomóc nam w ich zdefiniowaniu.
Zapraszamy do lektury!