DNA Miasta w Gdyni – podsumowanie 27.06.2013 r.

27 czerwca 2013 roku w Hotelu GDYNIA miało miejsce kolejne spotkanie w ramach projektu DNA Miasta Gdynia, podczas którego dyskutowaliśmy o powstającej strategii rozwoju gdyńskiej kultury. Debata i warsztaty DNA Miasta to drugie wydarzenie w ramach realizowanego przez Res Publikę Nową i władze Gdyni procesu tworzenia strategii rozwoju kultury (sprawozdanie z pierwszegoRead more

5 sierpnia 2013

27 czerwca 2013 roku w Hotelu GDYNIA miało miejsce kolejne spotkanie w ramach projektu DNA Miasta Gdynia, podczas którego dyskutowaliśmy o powstającej strategii rozwoju gdyńskiej kultury. Debata i warsztaty DNA Miasta to drugie wydarzenie w ramach realizowanego przez Res Publikę Nową i władze Gdyni procesu tworzenia strategii rozwoju kultury (sprawozdanie z pierwszego spotkania znajduje się TUTAJ). Prace nad strategią zaplanowano do roku 2015. Zadaniem Res Publiki Nowej jest moderowanie dyskusji i prac warsztatowych i spisanie ich wyników w formie szkieletu strategii, czyli wskazaniu obszarów i zadań, które powinny stać się przedmiotem dalszych działań związanych ze strategią.

dna_okgdynia logo

 

Przebieg spotkania

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 18.00 debatą z udziałem Grzegorza Kondrasiuka z Lublina i Wojciecha Szczurka – Prezydenta Gdyni. Zapowiedziany w programie udział Agaty Diduszko-Zyglewskiej z Warszawy nie doszedł do skutku z powodu choroby gościa.

Spotkanie otworzyła prezentacja przygotowana przez zespół DNA Miasta, która przybliżyła sposób realizacji procesu tworzenia szkieletu strategii. Prezentację zakończył slajd z fragmentem aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Gdyni z 2003 r. dotyczącym wizji rozwoju kultury:


Proponowane działania nakierowane są na zwiększanie kulturotwórczej funkcji miasta poprzez budowanie szerokiej oferty skierowanej zarówno do twórców kultury jak i jej odbiorców. Nacisk kładziony jest na zachowanie tożsamości Gdyni, jej zabytków, niematerialnych i materialnych wartości historycznych, w szczególności tradycji II Rzeczpospolitej oraz tradycji morskich i kaszubskich. Fragment ten stał się wstępem do dyskusji, w której kluczowe pytania dotyczyły znaczenia spisanego dokumentu określającego rozwój kultury, sposobu pracy nad strategią, jej efektów oraz wyzwań stojących przed gdyńską kulturą.

W trakcie dyskusji Grzegorz Kondrasiuk przedstawił doświadczenia Lublina – miasta, które w 2009 r. zdecydowało się na start w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i we współpracy z licznym gronem twórców, animatorów kultury, organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych przygotowało aplikacje konkursową – quasi strategię rozwoju kultury. Następnie głos zabrał Prezydent Wojciech Szczurek, który przedstawił założenia całego procesu prac nad strategią rozwoju kultury w Gdyni.

Według Prezydenta najistotniejsze w tym procesie jest szukanie wspólnych wartości w trakcie pragmatycznej rozmowy, dyskusji i warsztatów, a także formułowanie celów i ich weryfikacja wspólnie z zainteresowanymi osobami. Odnosząc się do wspomnianego fragmentu Strategii Rozwoju Miasta Gdyni z 2003 roku Prezydent podkreślił, że dziesięć lat w życiu każdego miasta jest niezwykle długim okresem i naturalne jest, że w tym czasie priorytety muszą być poddane przemyśleniu i redefinicji. Prezydent przypomniał, że moment podjęcia prac nad strategią kultury zbiega się z decyzją o rozpoczęciu tworzenia strategii rozwoju całego miasta, w której kultura będzie miała znacznie ważniejszą rolę niż dotychczas, ale trzeba pamiętać, że nie będzie jedynym obszarem zainteresowania władz miasta.

Prezydent przedstawił także wyzwania, przed jakimi stoi dzisiaj gdyńska kultura, zaliczając do nich m.in.:

  • docenienie roli kultury jako czynnika rozwoju całego miasta;
  • znalezienie nowych narzędzi zwiększania środków finansowych na kulturę spoza budżetu miasta;
  • wzmocnienie synergii współdziałania i kooperacji w kulturze;
  • wprowadzenie systemu merytorycznej ewaluacji działań kulturalnych finansowanych ze środków publicznych.
Jako uzupełnienie polecamy lekturę wywiadu z Prezydentem Wojciechem Szczurkiem przeprowadzonego przez Artura Celińskiego.

Warsztaty

Po zakończeniu debaty odbyły się warsztaty, w czasie których uczestnicy podzieleni na trzy grupy pracowali nad zagadnieniami: tożsamości i wyzwań; współpracy i dialogu; promocji i komunikacji. Poniżej znajdują się opisy efektów pracy grup warsztatowych.

Tożsamość i wyzwania

Uczestnicy warsztatu zwrócili uwagę, że zanim rozpocznie się rozmowę o wyzwaniach potrzebna jest merytoryczna dyskusja o tożsamości miasta i jej związkach z rozwojem kultury. Planowany przebieg warsztatu odbiegał od oczekiwań i zainteresowań uczestników, więc warsztat przybrał formę luźnej dyskusji o gdyńskości, gdyńskim dziedzictwie kulturowym i wartościach oraz elementach wizerunku miasta. Podczas spotkania nie udało się uzgodnić jednolitego stanowiska ani określić wspólnych założeń, w związku z czym dyskusja o tożsamości będzie kontynuowana w dalszym ciągu prac nad szkieletem strategii.

Promocja i komunikacja

W trakcie spotkania okazało się, że pomimo istnienia stosunkowo nieskonfliktowanego środowiska, wiele spośród zgromadzonych osób – z których większość zajmuje się promocją wydarzeń kulturalnych w Gdyni – zna się tylko z widzenia, nie realizuje razem projektów i nie wykorzystuje potencjału wspólnej promocji, ani zwiększania zasięgu swoich ofert poprzez dodawanie nowych grup potencjalnych odbiorców. Zdefiniowanym wyraźnie przez tą grupę problemem jest więc słaba komunikacja miedzy podmiotami i brak wspólnych działań promocyjnych.

W wyniku prac wyłoniły się też dwie podstawowe kwestie, których realizację można rozpocząć od razu:

  • stworzenie platformy komunikacji osób zajmujących się promocją w instytucjach kultury, co można osiągnąć np. poprzez założenie grupy na Facebooku czy organizację spotkań sieciujących;
  • konieczność modyfikacji działania CultureBoxu – samo rozwiązanie jest pozytywnie odbierane przez uczestników warsztatów, wątpliwości budzi jednak obsługa merytoryczna obiektu oraz niewystarczające informacje o wydarzeniach.

Dialog i współpraca

W trakcie warsztatu grupa wskazała kwestie wymagające rozwiązania w zakresie współpracy między podmiotami działającymi w sferze kultury w Gdyni, m.in.:

  • konieczność organizacji czasu i przestrzeni, służących poznawaniu się, komunikowaniu i współpracy podmiotów (sieciowanie) – obecnie nie ma w mieście miejsca, w którym przedstawiciele instytucji kultury, twórcy i animatorzy kultury spotykaliby się ze sobą i dyskutowali;
  • stworzenie systemu wymiany informacji o bieżących i długofalowych działaniach – propozycja listy mailingowej i spotkań;
  • Włączanie szerokiej grupy osób w realizację projektów kulturalnych inicjowanych przez władze miasta.

W toku prac grupy pojawił się również postulat stworzenia narzędzia wzmacniającego inicjatywy oddolne i wspólne, narzędzia umożliwiającego przekazywanie i wymianę doświadczeń.

Kolejne działania

Zgodnie z harmonogramem naszego procesu DNA Miasta w Gdyni w najbliższym okresie chcemy zorganizować serię spotkań indywidualnych oraz grupowych z przedstawicielami środowisk, które do tej pory nie brały udziału w naszych pracach.

Chcemy spotkać się z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi, aby poznać ich sposób prowadzenia działalności kulturalnej, spisać przyświecające im cele i skonsultować dotychczasowe rezultaty procesu – zarówno te wynikające ze spotkań i warsztatów, jak i wniosku wynikające z przeprowadzonego przez nas badania „DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne”.

Planujemy także spotkania grupowe z przedstawicielami:

  • Instytucji kultury i organizacji pozarządowych
  • Niezależnych twórców i animatorów kultury prowadzących swoją działalność w Gdyni
  • Organizacji seniorów i środowiska uniwersytetów trzeciego wieku
  • Radnymi miejskimi i osiedlowymi zainteresowanymi polityką kulturalną
  • Nauczycielami
  • Pracowników bibliotek publicznych
  • Przedsiębiorcami – zarówno działającymi w tzw. sektorze kreatywnym, jak i wspierającymi finansowo prowadzone w Gdyni działania kulturalne
  • Innych wydziałów urzędu miasta (zajmujących się m.in. takimi kwestiami jak: edukacja, polityka społeczna, promocja, rozwój miasta i przestrzeń publiczna)

Na październik planujemy także zorganizować otwarte spotkanie poświęcone kwestii merytorycznej ewaluacji prowadzonych działań kulturalnych finansowanych ze środków publicznych. W końcówce tego miesiąca odbędzie się także spotkanie, na którym zaprezentujemy szczegółowy raport dotyczących finansowania działań kulturalnych przez władze miasta oraz omówimy wspólnie możliwe narzędzia wsparcia przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

Dodatkowe działania

Zgodnie z harmonogramem procesu DNA Miasta Gdynia we wrześniu zorganizowana zostanie seria spotkań indywidualnych oraz grupowych z przedstawicielami środowisk, które do tej pory nie brały udziału w pracach nad szkieletem strategii.

W związku z dużym entuzjazmem, który wyzwolił się w trakcie warsztatów, oraz deklaracjami woli dalszych spotkań i współpracy uczestników grup w tym samym miesiącu planowane są również dwa spotkania grup warsztatowych wokół tematów, których nie zdołano poruszyć lub rozstrzygnąć podczas warsztatów 27 czerwca.

W październiku odbędzie się zaś otwarte spotkanie poświęcone kwestii merytorycznej ewaluacji prowadzonych działań kulturalnych finansowanych ze środków publicznych, a następnie spotkanie, na którym zaprezentowany zostanie szczegółowy raport dotyczący finansowania działań kulturalnych przez władze Miasta. Omówione zostaną również możliwe narzędzia wsparcia przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

Więcej szczegółów już wkrótce.

Uwagi

Zachęcamy Państwa do przekazywania swoich uwag i komentarzy w trakcie całego trwania naszego procesu. Prosimy do tego wykorzystywać adres mailowy: dnamiasta@res.publica.pl.

Res Publica Nowa  

Redakcja Res Publiki Nowej

Dajemy do myślenia

Analizy i publicystyka od ludzi dla ludzi. Wesprzyj niezależne polskie media.